KONSULTACJA I WYWIAD MEDYCZNY

 

 

 

Podolog jest pracownikiem służby zdrowia, który bezpośrednio leczy bolesne stany stopy, dba również o profilaktykę miejscowych powikłań u osób z chorobami cukrzycowymi, neurologicznymi, naczyniowymi, reumatologicznymi, bezkrwawo oceniając anatomię i funkcjonalność kończyny dolnej .

 

Wizyta konsuktacyjna u podologa składa się z trzech etapów:


1.  wywiad podologiczny 

Wywiad ma na celu zebranie wszystkich informacji dotyczących pacjenta, o charakterze medycznym, osobistym i rodzinnym; Interesują nas problemy zdrowotne odległe i te całkiem niedawne; Dzięki tym wszystkim informacjom jesteśmy w stanie stworzyć portret podologiczny i określić czynniki wpływające na daną sytuacje.

2. badanie fizykalne

Badanie fizykalne rozpoczyna się obserwacją, analizą morfologii stopy i podparcia podeszwowego. Dzięki temu  możemy wydedukować wady funkcjonalne lub strukturalne, zarówno w obciążeniu jak i rozluźnieniu. 

  • Ponadto zwraca się uwagę na:
        zmiany o podłożu naczyniowym i limfatycznym
        stan skóry i paznokci
        obecność hiperkeratozy
        zmiany o podłożu dermatologicznym
        deformacje i patologie
        procesy zapalne
        obecność pęknięć, maceracji, owrzodzeń lub martwicy
        wszelkie procesy zakaźne wpływające na stopę

3. przekazanie zaleceń 

Po badaniu, specjalista opisze Ci dokładnie rodzaj problemu, z jakim do niego przyszedłeś oraz poda wszystkie zalecenia dotyczące leczenia czy profilaktyki, rekomendowanych preparatów i (jeśli zajdzie taka potrzeba) wkładek ortopedycznych.
 


Leczenie podologiczne musi być prowadzone z uwzględnieniem różnych czynników, ale zawsze ukierunkowane na leczenie i zapobieganie patologiom kończyny dolnej.